Rómovia

Rómovia

 

Bolo to dávno. V televízii bol záber z osady na spiace dievčatko a jej mamu. Reportér sa pýta, prečo nešla do školy ? Mama: keď tak dobre sa jej spí. Pobavilo ma to, ale …to bolo všetko. Dnes by sme mohli okolo toho hodne mudrovať. V podstate takýto  prístup k vzdelaniu je tou pohromou, ktorú trpí tá komunita. A je to tak aspoň posledných sto rokov.

Čo s tým ? To je tiež otázka  posledných sto rokov.

*

Takmer denne pozerám ako na našom sídlisku  hrabú sa v kontajneroch.

Mladí Rómovia. Je mi ich ľúto. Veľmi ľúto.

Za socializmu to nebolo. Každý Róm bol zamestnaný.

Dnes, keď už patríme k bohatej, či takmer  bohatej vytúžene európskej spoločnosti, keď pod naším oknami stoja najnovšie značky metalizovaných karosérii, necháme časť našej spoločnosti vyberať smetné koše a na hlavnej ulici žobrať stroskotancov, ktorý nie sú schopní z rôznych dôvodov postarať sa o seba.

Je to hrozná hanba pre túto našu tzv. civilizovanú spoločnosť.

Ak toto má na svedomí kapitalizmus, potom to je systém rovný  hyenizmu.

*

Žijú medzi nami posledných päťsto rokov. Žijú v osadách podľa vlastných zákonov s vajdom na čele. História nezaznamenala, žeby s nimi boli zvláštne problémy. Nebúrili sa, nerobili barikády, ani revolúciu. Vystačili si sami a ostatná spoločnosť si ich takmer nevšímala. Tolerovali sme sa.

Je ťažko vysvetliteľné a ťažko pochopiteľné, prečo sa tie komunity, biela a tmavšia, tak dlho a dokonale izolovali.

Nevedeli a nevedia nájsť k sebe ľudský prístup. Päťsto rokov.

*

Za môjho detstva sme mali v našom mestečku,  v našej štvrti jedného  Róma huslistu. Vždy sviatočne oblečený, pekne sme sa zdravili…   a to bolo  všetko.

Dnes sa to hrozne zmenilo. Uvoľnené byty v troch mestských štvrtiach, v ktorých už našinci nechcú bývať, lebo nevyhovujú dnešným požiadavkám, obsadili Rómovia. Z osady do relatívne pekných rodinných domov a bytoviek musí byť pre niekoho šťastím. Stačí potom bývanie vylepšovať .  Oni to naopak všetko zničili.

Dostali byty zadarmo, to je predsa fantázia !

Nie však pre Róma. A to už neviem pomenovať. Ani tomu nerozumiem.  To by sa mal vyjadriť profesionál psychológ a vzdelaní Rómovia. Aká  je to tá  rómska duša ? Rozmýšľa   ako homo sapiens ?

Ako sa mám k tomu vyjadrovať, aby ma nepovažovali za rasistu ?

*

V debatách som sa zastával Rómov s odôvodnením : Predstav si, že si sa narodil v osade. V detstve je to fajn. Sama zábava, ale v puberte si začneš uvedomovať, ten priepastný rozdiel v spoločnosti, tie nevšímavé, často opovrhujúce pohľady, odstrkovanie pri každej príležitosti. Róm, ktorý za iných okolnosti by mohol byť dobrým odborníkom, nemá šancu sa vyhrabať z toho marazmu. Z osady, kde ho vychovávajú analfabeti a ostatný svet ich ignoruje, alebo aj  prenasleduje. Inteligentný Róm, alebo Rómka musia byť deprimovaní. A to je slabé slovo.

To je ľudský prístup k Rómom a to platí stále.

Potom už je len povýšenecký prístup bielej rasy.

*

Je smutné, že celé generácie našej tzv. civilizovanej spoločnosti  nevedeli nájsť riešenie tohto problému.

Nečakajte odo mňa recept.

A neželám si, aby sa k tomu článku vyjadrovali primitívi.

 

09/2019

 

Opera

15.06.2026

Priateľka mi oznamuje, že ide na operu. To, ako keby do mňa sotila. Dnes, v čase múdrych telefónov ? Veď opera patrí predsa do čias honosných hintovov. Vozili vtedy unudených urodzených pánov, na debaty v lóžach, kde sa traktovali verejné aj súkromné problémy. Bola to prehliadka parochní a šperkov. Opera je dnes veľmi osobná voľba. V minulosti to bola [...]

Stretko

10.06.2026

Omylom som dostal pozvanie na stretnutie maturantov, čo vo mne navodilo vlnu spomienok mojich stretnutí. A cítim to priam bolestivo. Pred očami sa mi rozvíja moja mladosť, moje krásne spomienky na kamarátov, na školské lavice, vlastne na celý život. Z pohľadu 92 ročného účastníka. A to som ja. Už je to za mnou, ale ešte môžem to dať na papier, pre seba, pre svoje [...]

Kruhy

07.06.2026

Nechcem písať o kruhoch obyčajných, aj keď sú zvláštnym útvarom, kde pre výpočet plochy kruhu sa používa tajomný výpočtový znak „π“ (Pí). Zaznamenal som na internete senzačné oznámenie od dvoch prispievateľov, že konečne sú kruhy v obilí vyriešené. Nuž, povedal som si, že ich vypočujem, venujem tomu svoj čas. A nesklamal som sa, lebo už sa to stalo [...]

medveď, cesta, les, mReportér

VIDEO: Medveď pri ceste! Bol spozorovaný blízko ľudí, dávajte pozor

25.06.2026 14:52

Pri ceste nad skanzenom bol spozorovaný medveď.

migranti, eú, azyl, utečenci

Úmrtnosť migrantov vo väzbe je za vlády Trumpa najvyššia za viac ako desať rokov

25.06.2026 14:52

Správa spomína smrť 44-ročného Ukrajinca, ktorý v imigračnej väzbe utrpel mŕtvicu.

migaľ

Migaľ otvára eurofondy cirkvám: Sú na okraji rozhodovania. Zavádzate a klamete, kontruje Remišová

25.06.2026 14:34

Diskusia sa sústredila najmä na obdobie po roku 2027.

huliak

Huliak vyrazil do oblakov. Po stopách Štefánika sa vydal na miesta jeho diplomatických úspechov

25.06.2026 14:30

Poslanec Rudolf Huliak sa vydal na leteckú výpravu. Kopíruje v nej historické stopy Milana Rastislava Štefánika pri príležitosti výročia jeho narodenia.