Založ si blog

Suma sumarum

Suma sumarum,

Spočítané

 

Putin ponúkol Trumpovi najnovšie zbrane. Ešte nedávno by som to považoval za nemiestny  žart. Teraz to považujem za dobrý žart. V Trumpovi to asi hrklo. Okamžite to odmietol. Bodaj by nie. Veď by to pre Američanov bola hanba. Oni sú schopní to vyrobiť tiež. Tak povedzme o desať pätnásť rokov, ako to tvrdia odborníci.

Putin potichu poznamenal. Veď naši už niečo znovu vymyslia.

A tak to pôjde pekne dookola. Až po strop. Kde sa už tie zbrane nepodarí umiestniť.

 

Trochu menej sa hanbia, že musia kupovať od Rusov raketový pohon, aby mohli vypúšťať špionážne družice proti Rusom. Tiež sa menej hanbia, alebo vôbec nie, že na prieskum vesmíru posielajú svojich astronautov v ruskej rakete. Je to na zlosť, ale  musia to vydržať.

 

Sankcie. Ešteže som si na to spomenul. Na to všetko by mali dať Rusom sankcie. Podľa mňa sú už natoľko pomätení, že keď sa v Rusku pokazí počasie, treba to sankcionovať. Sankcie za Novičok, ktorý oni narafičili, za občianske lietadlo, ktoré oni zostrelili, za Krym, ktorý chceli obsadiť pre svoju vojenskú základňu, za Dombas a Luhansk, ktorý si dovolili brániť proti ukrajinskej armáde. Za Minské dohody, ktoré štyri roky odmieta Ukrajine plniť, ale na vine sú Rusi, ktorí sú agresormi. Na Dombase majú armádu a tisíce tankov, na ktoré viackrát už upozornil Porošenko. Nie predavač z obchodu so zeleninou,  ale vtedajší  prezident.

Gruzinci, po dôkladnej príprave armády pomocou Američanov napadli Južnú Osetiu.  Zahynulo mnoho civilných obyvateľov a ruských vojakov ako mierotvorcov. Pri tej príležitosti sa prezident Grúzie takmer zadusil prežutou kravatou.  Na Západe boli už vytlačené noviny, že Rusi napadli Gruzinsko. Dnešná prezidentka Gruzie jednoznačne označuje Rusko za agresora. A treba ho sankcionovať.

Nepriateľský postoj pobaltských miništátikov je úplne nepochopiteľný, pretože výhrady môžu mať proti Sovietskemu zväzu a nie proti Rusku. Podobne je to s Poliakmi. Niekoľko krát v histórii  napadli Rusko. S Napoleonom ich išlo na Rusko sto tisíc.

Ale agresor je Rusko. Poliaci musia mať, hoci aj za svoje peniaze, americkú armádu vo svojom suverénnom štáte proti Rusku a Američania sú ochotní bojovať proti komunistom do posledného muža, ale Rusko už nie je komunistický štát. Tak ako je to ? Ušlo im to ?

Nepriateľský postoj Poliakov voči Rusom je patologický.

*

Takže, kde sme prestali ? U predaja nových zbraní Američanom. Hádam by som mal pripomenúť o čo sa vlastne jedná.

Sarmat, dvesto ton ťažká raketa. Môže letieť cez severný , alebo južný pól. Nemá limit doletu. Nesie rôzne nálože, aj hypersonické,  päť krát rýchlejšie ako zvuk.

Strela s plochou dráhou letu s miniaturizovaným atómovým motorom. Letí na ľubovoľnú vzdialenosť. V nekonečnom čase. Nepotrebuje benzinpumpu na doplnenie nádrže.

Ponorka bez posádky s nukleárnym pohonom. Manévruje vo veľmi veľkej hĺbke rýchlosťou väčšou ako majú lode a torpéda.

Kindžal. Strela s plochou dráhou letu. Má rýchlosť desať krát väčšiu ako zvuk. A po celú dráhu letu môže manévrovať.

Avantgarda. Letí ako meteor rýchlosťou dvadsať krát väčšou ako zvuk. Môže manévrovať do strany a do výšky.

Lasery. Zbrane na nových fyzikálnych zákonoch.

 

Tieto zbrane odmietol americký prezident.  Možno ani o nich nevie.

 

Ale zatiaľ tieto úžasné zbrane udržia mier v tom šialenom svete.

09/2019

Odviate vetrom

01.07.2020

Odviate vetrom, ale ostali dve strany. Jedným dychom prečítal som bachant od Margarety Mitchellovej „Odviate vetrom“ o zmýšľaní Južanov počas občianskej vojny a hneď som sa stal „odborníkom“ na pomery v tejto krajine. Už mi je jasné, prečo sú tam len dve politické strany: demokrati, potomkovia plantážnikov, ľudia „ slušní „ ako ich definuje [...]

Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny

17.06.2020

75 Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny príležitosť na spomienky. Patria k nim aj zaujímavé listy vojakov wermachtu z bojov po vpáde do Ruska. Prípad prvý. Už po troch mesiacoch začiatku vojny, píše vojak manželke : Vojnu sme prehrali. Nepíše prečo, ale možno, keď videl tie šíravy, kde sto kilometrov je čoby kameňom dohodil a uvedomil si, že keď [...]

Politika

02.06.2020

Politika V jednej debate s pánom docentom sme sa dostali do sporu. Tvrdil, že život spoločnosti riadi ekonómia, ja tvrdím, že politika. Dobrá téma na nekonečnú debatu. Ak každý trochu uberie, prídeme ku konsenzu, že je to previazanosť. Toto slovíčko sa objavuje už za čias Einsteina, keď sa viedli tuhé debaty o tom, že dve, nie rovnaké, ale tie isté elektróny [...]

Hagia Sofia

Turecko bude podľa Erdogana chrániť Hagiu Sofiu ako miesto kultúrneho dedičstva

15.07.2020 13:02

Turecká štátna rada 10. júla zrušila vládny dekrét, na základe ktorého sa Hagia Sofia stala v roku 1934 múzeom.

Anna Záborská, Denisa Saková, Ide o pravdu

Ide o pravdu s Annou Záborskou a Denisou Sakovou

15.07.2020 12:57

Parlament mení pravidlá pri interrupciách. Potrebujeme sprísňovanie zákona? Sledujte reláciu Ide o pravdu s poslankyňami Annou Záborskou a Denisou Sakovou. Po 13.00 naživo.

Západ Slnka / Deti / Chlapci / Chlapec / počasie / Slnko / Ľudia /

Rast populácie sa zoslabí, zmení sa globálna rovnováha moci

15.07.2020 12:50

Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.

Gröhling

Gröhling má vysvetľovať okolnosti svojej práce poslancom Za ľudí

15.07.2020 12:40

Poslanci OĽaNO o téme tiež diskutujú, chcú si ešte počkať na vývoj situácie.