Založ si blog

Rómovia

Rómovia

 

Bolo to dávno. V televízii bol záber z osady na spiace dievčatko a jej mamu. Reportér sa pýta, prečo nešla do školy ? Mama: keď tak dobre sa jej spí. Pobavilo ma to, ale …to bolo všetko. Dnes by sme mohli okolo toho hodne mudrovať. V podstate takýto  prístup k vzdelaniu je tou pohromou, ktorú trpí tá komunita. A je to tak aspoň posledných sto rokov.

Čo s tým ? To je tiež otázka  posledných sto rokov.

*

Takmer denne pozerám ako na našom sídlisku  hrabú sa v kontajneroch.

Mladí Rómovia. Je mi ich ľúto. Veľmi ľúto.

Za socializmu to nebolo. Každý Róm bol zamestnaný.

Dnes, keď už patríme k bohatej, či takmer  bohatej vytúžene európskej spoločnosti, keď pod naším oknami stoja najnovšie značky metalizovaných karosérii, necháme časť našej spoločnosti vyberať smetné koše a na hlavnej ulici žobrať stroskotancov, ktorý nie sú schopní z rôznych dôvodov postarať sa o seba.

Je to hrozná hanba pre túto našu tzv. civilizovanú spoločnosť.

Ak toto má na svedomí kapitalizmus, potom to je systém rovný  hyenizmu.

*

Žijú medzi nami posledných päťsto rokov. Žijú v osadách podľa vlastných zákonov s vajdom na čele. História nezaznamenala, žeby s nimi boli zvláštne problémy. Nebúrili sa, nerobili barikády, ani revolúciu. Vystačili si sami a ostatná spoločnosť si ich takmer nevšímala. Tolerovali sme sa.

Je ťažko vysvetliteľné a ťažko pochopiteľné, prečo sa tie komunity, biela a tmavšia, tak dlho a dokonale izolovali.

Nevedeli a nevedia nájsť k sebe ľudský prístup. Päťsto rokov.

*

Za môjho detstva sme mali v našom mestečku,  v našej štvrti jedného  Róma huslistu. Vždy sviatočne oblečený, pekne sme sa zdravili…   a to bolo  všetko.

Dnes sa to hrozne zmenilo. Uvoľnené byty v troch mestských štvrtiach, v ktorých už našinci nechcú bývať, lebo nevyhovujú dnešným požiadavkám, obsadili Rómovia. Z osady do relatívne pekných rodinných domov a bytoviek musí byť pre niekoho šťastím. Stačí potom bývanie vylepšovať .  Oni to naopak všetko zničili.

Dostali byty zadarmo, to je predsa fantázia !

Nie však pre Róma. A to už neviem pomenovať. Ani tomu nerozumiem.  To by sa mal vyjadriť profesionál psychológ a vzdelaní Rómovia. Aká  je to tá  rómska duša ? Rozmýšľa   ako homo sapiens ?

Ako sa mám k tomu vyjadrovať, aby ma nepovažovali za rasistu ?

*

V debatách som sa zastával Rómov s odôvodnením : Predstav si, že si sa narodil v osade. V detstve je to fajn. Sama zábava, ale v puberte si začneš uvedomovať, ten priepastný rozdiel v spoločnosti, tie nevšímavé, často opovrhujúce pohľady, odstrkovanie pri každej príležitosti. Róm, ktorý za iných okolnosti by mohol byť dobrým odborníkom, nemá šancu sa vyhrabať z toho marazmu. Z osady, kde ho vychovávajú analfabeti a ostatný svet ich ignoruje, alebo aj  prenasleduje. Inteligentný Róm, alebo Rómka musia byť deprimovaní. A to je slabé slovo.

To je ľudský prístup k Rómom a to platí stále.

Potom už je len povýšenecký prístup bielej rasy.

*

Je smutné, že celé generácie našej tzv. civilizovanej spoločnosti  nevedeli nájsť riešenie tohto problému.

Nečakajte odo mňa recept.

A neželám si, aby sa k tomu článku vyjadrovali primitívi.

 

09/2019

 

Odviate vetrom

01.07.2020

Odviate vetrom, ale ostali dve strany. Jedným dychom prečítal som bachant od Margarety Mitchellovej „Odviate vetrom“ o zmýšľaní Južanov počas občianskej vojny a hneď som sa stal „odborníkom“ na pomery v tejto krajine. Už mi je jasné, prečo sú tam len dve politické strany: demokrati, potomkovia plantážnikov, ľudia „ slušní „ ako ich definuje [...]

Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny

17.06.2020

75 Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny príležitosť na spomienky. Patria k nim aj zaujímavé listy vojakov wermachtu z bojov po vpáde do Ruska. Prípad prvý. Už po troch mesiacoch začiatku vojny, píše vojak manželke : Vojnu sme prehrali. Nepíše prečo, ale možno, keď videl tie šíravy, kde sto kilometrov je čoby kameňom dohodil a uvedomil si, že keď [...]

Politika

02.06.2020

Politika V jednej debate s pánom docentom sme sa dostali do sporu. Tvrdil, že život spoločnosti riadi ekonómia, ja tvrdím, že politika. Dobrá téma na nekonečnú debatu. Ak každý trochu uberie, prídeme ku konsenzu, že je to previazanosť. Toto slovíčko sa objavuje už za čias Einsteina, keď sa viedli tuhé debaty o tom, že dve, nie rovnaké, ale tie isté elektróny [...]

Hagia Sofia

Turecko bude podľa Erdogana chrániť Hagiu Sofiu ako miesto kultúrneho dedičstva

15.07.2020 13:02

Turecká štátna rada 10. júla zrušila vládny dekrét, na základe ktorého sa Hagia Sofia stala v roku 1934 múzeom.

Anna Záborská, Denisa Saková, Ide o pravdu

Ide o pravdu s Annou Záborskou a Denisou Sakovou

15.07.2020 12:57

Parlament mení pravidlá pri interrupciách. Potrebujeme sprísňovanie zákona? Sledujte reláciu Ide o pravdu s poslankyňami Annou Záborskou a Denisou Sakovou. Po 13.00 naživo.

Západ Slnka / Deti / Chlapci / Chlapec / počasie / Slnko / Ľudia /

Rast populácie sa zoslabí, zmení sa globálna rovnováha moci

15.07.2020 12:50

Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.

Gröhling

Gröhling má vysvetľovať okolnosti svojej práce poslancom Za ľudí

15.07.2020 12:40

Poslanci OĽaNO o téme tiež diskutujú, chcú si ešte počkať na vývoj situácie.