Založ si blog

Ekonomické fórum v Petrohrade, alebo čo povedal Putin.

Ekonomické fórum v Petrohrade,

alebo  čo povedal Putin

 

Čo povedal, to si prečítajte inde. Ja o niečom inom.

Najväčší štátnický čin odchádzajúceho Jeľcina bola voľba spravodajského dôstojníka za svojho zástupcu. Zachránil týmto Rusko a Jeľcin čiastočne odčinil svoje chyby.

 

Spravodajský dôstojník, to nie je nejaký kanonier od pluku.

Má rozhľad, cieľavedomosť, vlastenectvo, navyše objavené štátnické vlohy a je tu jeden najúspešnejší politik poslednej doby. A je rešpektovaný. Zriadil fórum a je tam tlačenica z celého sveta.

 

Význační politici tohto sveta s nastraženými ušami sledujú, čo povedal Putin. On hýbe svetom. Svetom mieru, spravodlivosti a pravdy. Zatiaľ sa to darí udržať. S veľkým úsilím, trpezlivosťou, ale hlavne silou vojenstva.

*

Tak vlastne čo povedal Putin ?

 

Najprv to bolo  v Mníchove.

Keď dohovoril, tak Američania zabudli, že majú otvorené ústa od údivu. Taká drzosť, to myslí vážne ? Nevidí, že tu sedíme ?

 

Druhy raz prehovoril pred parlamentom ruskej federácie. Poslanci tiež počúvali s otvoreným ústami od údivu s tým rozdielom, že ho odmenili potleskom v stoje.  Zazvučali tam také slová ako Poseidon, Kindžal a tak a pod.

 

No a tretí raz prehovoril teraz v Petrohrade, kde potvrdil rozdelenie sveta.  Eto vsjo.

 

Tri vyjadrenia.

Ale zásadné, o ktorých sa potom hovorí aj v parlamentoch sveta, pretože určujú vývoj situácie.

*

Už len dodávam.

Putin je známy  svojim humorom na rôznych konferenciách. Účastníci už akoby čakali, že zase si od neho vypočujú nejaký fór.

 

Odpovedá bez ťahákov. Presne a dôkladne.

 

Navyše dodávam. V Moskve sú zriadené diskusné kluby, kde sa schádzajú politici, politológovia, novinári a občania. Vedie to jeden vedúci. Diskutuje sa o všetkých otázkach, ktoré sú aktuálne vo svete politiky, kultúry a pod. Vysiela to televízia. Vo svete to nemá obdoby. Treba poznať ruštinu aspoň na 90%. Tam je sloboda slova.

 

Putin pochopil, že iba v otvorenej súťaži môže spoločnosť napredovať. Každý zdravý jedinec  musí sa postarať o seba sám. Predošlý systém bol brzdou vývoja aj v tom, že štát si dával za úlohu postarať sa o všetkých. Brzdil iniciatívu. Spoločnosť nutne musí prejsť tou fázou vývoja.

To vôbec neznamená, že kapitalizmus je poslednou etapou ľudstva, ako to tvrdil Fukujama a narobil si hanbu. To si vyžaduje  čas, ale vývoj spoločnosti nemožno zastaviť, tak ako ho nemožno zastaviť vo vede.

Tragédiou ľudstva je, že sú medzi nami  takí, čo nosia v sebe zlobu a hlúposť, postačujúcu na to, aby vyvolávali vojny. Bodka.

 

 

06/2019

Odviate vetrom

01.07.2020

Odviate vetrom, ale ostali dve strany. Jedným dychom prečítal som bachant od Margarety Mitchellovej „Odviate vetrom“ o zmýšľaní Južanov počas občianskej vojny a hneď som sa stal „odborníkom“ na pomery v tejto krajine. Už mi je jasné, prečo sú tam len dve politické strany: demokrati, potomkovia plantážnikov, ľudia „ slušní „ ako ich definuje [...]

Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny

17.06.2020

75 Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny príležitosť na spomienky. Patria k nim aj zaujímavé listy vojakov wermachtu z bojov po vpáde do Ruska. Prípad prvý. Už po troch mesiacoch začiatku vojny, píše vojak manželke : Vojnu sme prehrali. Nepíše prečo, ale možno, keď videl tie šíravy, kde sto kilometrov je čoby kameňom dohodil a uvedomil si, že keď [...]

Politika

02.06.2020

Politika V jednej debate s pánom docentom sme sa dostali do sporu. Tvrdil, že život spoločnosti riadi ekonómia, ja tvrdím, že politika. Dobrá téma na nekonečnú debatu. Ak každý trochu uberie, prídeme ku konsenzu, že je to previazanosť. Toto slovíčko sa objavuje už za čias Einsteina, keď sa viedli tuhé debaty o tom, že dve, nie rovnaké, ale tie isté elektróny [...]

Nórsko / útok / mešita / Oslo /

Na juhu Nórska útočník pobodal tri ženy

15.07.2020 11:52

Jedna žena zraneniam podľahla.

Donald Trump

Trump odvolal rozhodnutie o zrušení víz pre zahraničných študentov

15.07.2020 11:24

Trumpova administratíva oznámila zrušenie počas súdneho konania s dvoma univerzitami - Harvardovou univerzitou a Massachusettským technickým inštitútom.

Interrupcia... právo rozhodnúť sa

Slovenky odkazujú politikom: S interrupciami dajte pokoj

15.07.2020 11:01

Sprísnenie podmienok interrupcií, ktoré poslanci v Národnej rade posunuli do ďalšieho rokovania, pobúrilo slovenské ženy.

Pariz migranti

Colníci objavili na hraniciach s Českom v chladiarenskom aute 31 migrantov

15.07.2020 10:39

Vozidlo malo turecké evidenčné číslo a smerovalo do Drážďan.