Založ si blog

Mani, mani, mani  III

 

Keď v devätnástom storočí remeselníci nestačili zásobovať zvýšený dopyt, chytili sa toho podnikavci s jasným cieľom : na tom by sa dalo niečo trhnúť.

A vzniklo tržné hospodárstvo.

Na tom by nebolo nič zlé, keby sa to robilo s ušľachtilým cieľom zabezpečiť občana tovarom. Kdeže ? Prvoradým cieľom je zisk a potom znovu zisk. Tovar o ktorý by bol záujem, ale nie je ziskový, nebudem vyrábať. Nie som predsa Matka Tereza.

Títo podnikavci, ktorým teraz hovoríme kapitalisti sa vyznačovali neobyčajnou chamtivosťou a tvrdosťou. Peniaze a potom viac peňazí a viac peňazí. Jeden palác a potom ďalší. Bolo to tak na začiatkoch kapitalizmu a čuduj sa svete, prešlo vyše sto rokov a je to aj teraz. Kapitalisti sa nezhumanizovali. Ani o milimeter.

 

Začalo to v Anglicku a bolo to obzvlášť kruté. V bani vraj  zamestnávali malé deti na udržiavanie lampášov.

O ťažkom živote tých čias nám zanechal pôsobivé romány Charles Dickens. Sám to prežil.

Písal, lebo sa v ňom pohlo svedomie.

A bol ešte jeden muž v ktorom sa pohlo svedomie, akýsi Karol Marx. Pri jeho mene sa búria meštiaci celého sveta. Boháčom ani tak neprekáža, oni majú moc. Majú moc peňazí.

A peniaze riadia politiku a politikov a armádu a zbrojenie a…vojny.

Bola jedna krajina, ktorej sa to podarilo zastaviť. Žiaľ skrachovala. Dnes nie je síl to zvrátiť.

 

V Európe je invázia bežencov z Afriky. Sú medzi nimi zúfalci ako aj príživníci. Aby sa tu dostali musia zaplatiť prevádzateľom ťažké, možno posledné peniaze. Myslíte, že majú starosť o osud tých nešťastných ľudí, kdeže. Je to výnosný biznis. Je to zrkadlo kapitalizmu. Bezohľadnosť.

A bohatá bývalá koloniálna Európa to nevie riešiť. Vie iba diskutovať. Nevie to riešiť, pretože chýba jeden jediný politik, ktorý by mal vlastnosť chlapa. Takého teraz v Európe nieto.

 

Takže mani, mani, mani.

 

To čo sa deje v špičkovom športe s peniazmi, už nepatrí do civilizovanej  spoločnosti a čiastočne to platí aj vo filmovom priemysle. Šport už nie je pre radosť.

 

Ale ako sa hovorí, peniaze nie sú všetko.

 

V Anglicku onoho času sa stala vlaková lúpež storočia. Bol o tom aj film. Postupne všetkých pochytali až na jedného. Ten s manželkou sa dostal na niektorý ten vysnívaný rajský ostrov. Mohli si tam žiť až do smrti.

Až jedného dňa manželka povedala mám toho dosť. Chcem sa vrátiť do toho začmudeného Londýna. I stalo sa. Odsedel si päť rokov a žili šťastní až do smrti, ako sa píše v rozprávke.

 

Je to skutočný príbeh o tom, že peniaze nie sú všetko.

 

.

Odviate vetrom

01.07.2020

Odviate vetrom, ale ostali dve strany. Jedným dychom prečítal som bachant od Margarety Mitchellovej „Odviate vetrom“ o zmýšľaní Južanov počas občianskej vojny a hneď som sa stal „odborníkom“ na pomery v tejto krajine. Už mi je jasné, prečo sú tam len dve politické strany: demokrati, potomkovia plantážnikov, ľudia „ slušní „ ako ich definuje [...]

Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny

17.06.2020

75 Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny príležitosť na spomienky. Patria k nim aj zaujímavé listy vojakov wermachtu z bojov po vpáde do Ruska. Prípad prvý. Už po troch mesiacoch začiatku vojny, píše vojak manželke : Vojnu sme prehrali. Nepíše prečo, ale možno, keď videl tie šíravy, kde sto kilometrov je čoby kameňom dohodil a uvedomil si, že keď [...]

Politika

02.06.2020

Politika V jednej debate s pánom docentom sme sa dostali do sporu. Tvrdil, že život spoločnosti riadi ekonómia, ja tvrdím, že politika. Dobrá téma na nekonečnú debatu. Ak každý trochu uberie, prídeme ku konsenzu, že je to previazanosť. Toto slovíčko sa objavuje už za čias Einsteina, keď sa viedli tuhé debaty o tom, že dve, nie rovnaké, ale tie isté elektróny [...]

Gröhling

Gröhling má vysvetľovať okolnosti svojej práce poslancom Za ľudí

15.07.2020 12:40

Poslanci OĽaNO o téme tiež diskutujú, chcú si ešte počkať na vývoj situácie.

Bulharsko / Vlajka / Protest / Demonštrácia /

Protivládne protesty v Sofii sprevádzali výtržnosti

15.07.2020 12:28

Demonštrácie v Bulharsku prebiehali už šiestu noc za sebou, demonštranti požadovali odstúpenie premiéra Bojka Borisova.

Nórsko / útok / mešita / Oslo /

Na juhu Nórska útočník pobodal tri ženy

15.07.2020 11:52

Jedna žena zraneniam podľahla.

Donald Trump

Trump odvolal rozhodnutie o zrušení víz pre zahraničných študentov

15.07.2020 11:24

Trumpova administratíva oznámila zrušenie počas súdneho konania s dvoma univerzitami - Harvardovou univerzitou a Massachusettským technickým inštitútom.