Založ si blog

Mani, mani, mani  III

 

Keď v devätnástom storočí remeselníci nestačili zásobovať zvýšený dopyt, chytili sa toho podnikavci s jasným cieľom : na tom by sa dalo niečo trhnúť.

A vzniklo tržné hospodárstvo.

Na tom by nebolo nič zlé, keby sa to robilo s ušľachtilým cieľom zabezpečiť občana tovarom. Kdeže ? Prvoradým cieľom je zisk a potom znovu zisk. Tovar o ktorý by bol záujem, ale nie je ziskový, nebudem vyrábať. Nie som predsa Matka Tereza.

Títo podnikavci, ktorým teraz hovoríme kapitalisti sa vyznačovali neobyčajnou chamtivosťou a tvrdosťou. Peniaze a potom viac peňazí a viac peňazí. Jeden palác a potom ďalší. Bolo to tak na začiatkoch kapitalizmu a čuduj sa svete, prešlo vyše sto rokov a je to aj teraz. Kapitalisti sa nezhumanizovali. Ani o milimeter.

 

Začalo to v Anglicku a bolo to obzvlášť kruté. V bani vraj  zamestnávali malé deti na udržiavanie lampášov.

O ťažkom živote tých čias nám zanechal pôsobivé romány Charles Dickens. Sám to prežil.

Písal, lebo sa v ňom pohlo svedomie.

A bol ešte jeden muž v ktorom sa pohlo svedomie, akýsi Karol Marx. Pri jeho mene sa búria meštiaci celého sveta. Boháčom ani tak neprekáža, oni majú moc. Majú moc peňazí.

A peniaze riadia politiku a politikov a armádu a zbrojenie a…vojny.

Bola jedna krajina, ktorej sa to podarilo zastaviť. Žiaľ skrachovala. Dnes nie je síl to zvrátiť.

 

V Európe je invázia bežencov z Afriky. Sú medzi nimi zúfalci ako aj príživníci. Aby sa tu dostali musia zaplatiť prevádzateľom ťažké, možno posledné peniaze. Myslíte, že majú starosť o osud tých nešťastných ľudí, kdeže. Je to výnosný biznis. Je to zrkadlo kapitalizmu. Bezohľadnosť.

A bohatá bývalá koloniálna Európa to nevie riešiť. Vie iba diskutovať. Nevie to riešiť, pretože chýba jeden jediný politik, ktorý by mal vlastnosť chlapa. Takého teraz v Európe nieto.

 

Takže mani, mani, mani.

 

To čo sa deje v špičkovom športe s peniazmi, už nepatrí do civilizovanej  spoločnosti a čiastočne to platí aj vo filmovom priemysle. Šport už nie je pre radosť.

 

Ale ako sa hovorí, peniaze nie sú všetko.

 

V Anglicku onoho času sa stala vlaková lúpež storočia. Bol o tom aj film. Postupne všetkých pochytali až na jedného. Ten s manželkou sa dostal na niektorý ten vysnívaný rajský ostrov. Mohli si tam žiť až do smrti.

Až jedného dňa manželka povedala mám toho dosť. Chcem sa vrátiť do toho začmudeného Londýna. I stalo sa. Odsedel si päť rokov a žili šťastní až do smrti, ako sa píše v rozprávke.

 

Je to skutočný príbeh o tom, že peniaze nie sú všetko.

 

.

Fantázia

17.09.2019

Fantázia Ešte žije generácia pamätajúca sa na prosperujúce hospodárstvo a usporiadanú humánnu spoločnosť. Ešte sú svedkovia. Dlho to nebude trvať. Nová generácia už nepochopí ani neuverí, viac »

Suma sumarum

12.09.2019

Suma sumarum, Spočítané Putin ponúkol Trumpovi najnovšie zbrane. Ešte nedávno by som to považoval za nemiestny žart. Teraz to považujem za dobrý žart. V Trumpovi to asi hrklo. Okamžite to viac »

Rómovia

07.09.2019

Rómovia Bolo to dávno. V televízii bol záber z osady na spiace dievčatko a jej mamu. Reportér sa pýta, prečo nešla do školy ? Mama: keď tak dobre sa jej spí. Pobavilo ma to, ale ...to bolo viac »

Igor Matovic,

NAŽIVO: Matovič po neúspešnom pokuse o odvolanie Pellegriniho

17.09.2019 10:42

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič reaguje na neúspešný pokus o vyslovenie nedôvery vláde Petra Pellegriniho.

policajné autá

Policajti prehľadávajú bratislavské súdy, niekto v jednom z nich nahlásil bombu

17.09.2019 10:23

Oznamovateľ nešpecifikoval, o ktorý súd ide, polícia preto kontroluje všetky budovy súdov.

04-lieky-4x

Omyl pri dávkovaní metotrexátu môže byť fatálny

17.09.2019 10:00

Metotrexát sa používa vo dvoch rôznych skupinách, pri onkologických a autoimunitných ochoreniach. Obe skupiny majú iný spôsob dávkovania.

ECB-POLICY/

Extrémne lacné hypotéky nafúknu realitnú bublinu

17.09.2019 10:00

Byty mali v súčasnosti už zlacňovať, ale všetko je inak. Nateraz zlacnejú úvery a kúpa bytu tak nemusí byť zlou investíciou. Rizikom sú nafúknuté ceny.

lalo

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 68462x
Priemerná čítanosť článkov: 1022x

Autor blogu

Kategórie