Osobnosti

Osobnosti.

 

Osobnosť je niekto.

Nie je to nula v spoločnosti.

Má to v génoch.

Je rešpektovaný v kolektíve.

A tak ďalej.

 

Po dvore blázinca ťahá muž na povrázku zubnú kefku a prihovára sa : Boby, poď, Boby !

Ide okolo lekár : Nováčku, to nie je pes !

Ja viem pán doktor, ja viem !

Lekár odíde  a Nováček sa prihovára k zubnej kefke, ale sme ho dostali Boby, čo ?

Je Nováček osobnosť ?  Je.

Drží si svoju líniu, svoje presvedčenie.

Už len s humorom dodávam. Koľko vysoko postavených osôb mali by ťahať kefku ?    A nerobiť škodu .

 

 

Osobnosť sa môže prejaviť už v útlom veku. Neskôr v každom kolektíve sa časom vykryštalizuje vodca. Ten potom v živote funguje ako dobro alebo zlo. Ako spasiteľ, alebo ako bandita.

 

*

Stalin dokázal vyviesť z biedy Rusko po  pustošivej revolúcie, zničujúcej, ale víťaznej  Druhej svetovej – Veľkej vlasteneckej vojne,  po prvého Sputnika, prvého kozmonauta a prvej jadrovej elektrárne. Všetko ostatné sú  iba nepodstatné udalosti  omieľané dookola.

 

Bola to zvláštna doba. Dvaja diktátori s rovnakým metódami vládnutia.  Jeden na západe, druhý na východe. Na jednej strane koncentráky, na druhej gulagy. Obaja boli zbožňovaní masami svojich obyvateľov. Fanatické tváre, frenetické potlesky. Zbožňovanie aj strach v jednom.

*

Stalin mal autoritu. Musel prevyšovať inteligenciou svoje pracovné okolie. Po revolúcii sa rozhodovalo či sa obrazne povedané budú vyrábať topánky, alebo tanky. V priebehu bojov  priemysel bol presťahovaný za Ural. To všetko na jeho impulz. Ako vrchný veliteľ on rozhodoval komu zveriť velenie jednotlivých bojov. Zvolil Žukova. Iná voľba mohla skončiť katastrofou. Kto vyhral Druhú svetovú vojnu ?  Stalin.

*

Dejinami hýbu Osobnosti. Pozitívne ako aj negatívne. Boli to panovníci. Cisári, cári, králi. Bol to Napoleon, Hitler, Stalin a mnohí pred nimi a po nich.

Dnes sú to vrcholoví politici. Rozhodujú o osude sveta. Napriek parlamentom. Majú obrovskú moc, ale sú to len ľudia. A v tom môže byť skrytý problém.

Vojak Napoleon ignoroval výdobytok revolúcie – liberté, fraternité, egalité – a zachcelo sa mu byť cisárom. Nestačilo mu Francúzsko. Tiahlo ho to do sveta a skončil. S ním státisíce mŕtvych, pre jeho ambície.

Frajter Hitler dosiahol svoj cieľ. Stal sa vrchným veliteľom najsilnejšej armády sveta. On rozhodoval. Maršáli a generáli sa nestačili diviť. Dovelil. A s ním aj milióny mŕtvych.

*

V novších dejinách rozhodujú o osude ľudstva americký prezidenti. Vrchní velitelia najsilnejšej armády sveta. Z cvičných dôvodov napadli napríklad Vietnam, potom Irak, Lýbiu, Sýriu a v cieli bol aj Irán, ale ten sa im vykĺzol. Zatiaľ.

To bolo iba taká menšia hra na vojnu. Ako som povedal, cvičná. V celom predošlom období, aj počas týchto menších vojen mali vždy vo svojom zornom uhle svojho najväčšieho vymysleného nepriateľa Rusko. Nedá im spávať. Treba ho zničiť. Je predsa evidentne nespravodlivé, aby s takým prírodným bohatstvom manipulovalo samo. To nemôžu pripustiť. Už to je podozrivé, že sa Rusko priblížilo svojimi hranicami k obrannej aliancii zvanej NATO, ktorej velí Amerika, ktorá okupuje Európu s desiatkami svojich vojenských základní s atómovými zbraňami.

A to už prestávajú žarty, pretože to sú fakty. Rozhodujú o tom dvaja. Americký prezident a ruský prezident.  Ktorí z nich je Osobnosť a ktorí iba osobnosť, ukáže najbližšia doba.

Dejiny ľudstva prebiehajú v dvoch etapách. S vojny a s prípravy na vojnu. Už od doby jaskynnej civilizácie. Zatiaľ nebol vytvorený žiadny prijateľnejší objav. Žiaľbohu.

 

 

08/2017 -19

 

 

 

Quo vadis sapiens Západu

26.03.2025

Som Európan, presnejšie Stredoeurópan. Stredoeurópan obyčajný. Sledujem čo sa deje. Nepíšem si to. Nepatrím k reportérom, takže len tak bez ladu a skladu uvádzam čo mi ostalo v hlave, čo mi vŕta v hlave. Napríklad: Neviem si predstaviť, aby Vietnamci postavili flotilu vojnových lodí a vrhli sa s bojovým nadšením porobiť Ameriku, preto neviem pochopiť tú vojnu, [...]

01.03.2025

Kalendár I Čas beží okolo nás a my ho vnímame len vtedy, keď ho potrebujeme určiť. Vieme pomenovať dni v týždni, mesiace, roky, nakoniec aj epochy. Na určenie doby, kde sa nachádzame ako ľudstvo, vymyslel som si prakticky príklad. Predstavte si natiahnutú šnúru o dĺžke 4 a pol metra tj. 4500 milimetrov:To je vek Zeme. Jeden milimeter tejto šnúry predstavuje jeden [...]

Gregor a jeho kalendár.

13.02.2025

Gregor a jeho kalendár. Bolo ich celkom šestnásť, teda pápežov. Mňa zaujal pápež Gregor XIII. (1571-85), podľa ktorého máme dnešný kalendár. V tých časoch, ešte sviečkovej civilizácie , je obdivuhodné, že dokázali sa zaoberať takým komplikovaným problémom. Najprv boli pokusy určiť ročné obdobia podľa obehu mesiaca okolo Zeme, a mnoho iných ďalších [...]

Ekvádor

Zo zábavy masaker. Na kohútích zápasoch v Ekvádore postrieľali 12 ľudí

19.04.2025 09:05

Polícia vyšetruje, či tento trestný čin nesúvisí so spormi medzi zločineckými gangmi.

Trump

Trumpova popularita od začiatku vládnutia neprekročila 50 percent

19.04.2025 08:00

S krokmi prezidenta Trumpa súhlasilo počas prvého štvrťroka vlády 45 percent respondentov.

fico, pellegrini

Pellegrini živí kritiku Ficovej vlády, motivoval aj Huliaka. Mám pocit, že posledný polrok žil v inej realite, hodnotí politológ

19.04.2025 08:00

Prezident sa pustil do vlády, ktorú sám pomohol zostaviť. Otvorene kriitizuje Ficov zákon a politológa svojím správaním prekvapuje.

matovič, jakab, galko

Hrabko: Poslanci majú vďaka Matovičovi pol roka pokoj od zmrazovania platov

19.04.2025 07:55

Ak by hnutie Slovensko stiahlo svoj legislatívny návrh na zmrazenie platov poslancov ešte pred hlasovaním, mohlo ho znovu predložiť na nasledujúcej schôdzi.