Panoptikum

 

Na žiadosť prezidenta Ukrajiny  stretnú sa v decembri v Paríži traja prezidenti a kancelárka,  aby posúdili, že na Ukrajine sa od ich posledného stretnutia nič nezmenilo. A podľa mňa ani sa nič nezmení.

Mám návrh na ich zasadací poriadok : Okrúhli stôl za ktorom sedí Merkelová, Makron, Želenský . Pri stene sedí Putin ako pozorovateľ. Hore v lóži sedí americký prezident, mimochodom jedno, ktorý  práve teraz úraduje. Drží v ruke šnúrky na popoťahovanie figúr, ktoré sú dole za okrúhlym stolom.

Kto to trochu sleduje, je mu jasné, že o osude Ukrajiny rozhoduje  Amerika. Tam sa rozhoduje či sa Ukrajina bude naďalej využívať ako základňa proti Rusku.

Všetky ďalšie udalosti sú iba detaily.

*

Pre našinca je Ukrajina vzdialená, akoby pri severnom póle a naša tlač sa tiež veľmi nepreteká v informovaní. Problém môže nastať, až sa to vymkne z rúk vládcov  Ukrajiny a začne binec – v preklade: bi ! nech scípne ! a prenesie sa to aj k nám.

*

Náš Slovanský kmeň, spolu s južnými Slovanmi sa vyvíjal v Rakúsko – Uhorskej ríši tisíc rokov. Patrili sme pod pápežský Rím. To určite ovplyvnilo naše myslenie, našu mentalitu. Východné Slovanské kmene patrili pod pravoslávnu Byzanciu. Boli sme od seba izolovaní. To do určitej mieri platí aj dnes.

Prvé písomné pamiatky sú až od 9. stor. Čo bolo predtým, je nie len  pre mňa záhadou.

Na mape z roku 1000 je vyznačená Rímskonemecká ríša (Rím), Byzantská ríša (Konstantinopol) a Kyjevská Rus (Kyjev).

V roku 882 sa na území starej Rusi zjednotili malé štáty vzniknuté okolo miest Novgorod, Kyjev a pod. Vznikali obchodné záujmy s Byzantskou ríšou, až to vyústilo všeobecnou christianizáciou Kyjevského štátu.

V roku 988 v starej Rusi prijali kresťanstvo. Knieža Vladimír Svätý z Kyjeva sa dal pokrstiť . Ďalej sa to vyvíjalo pod vplyvom Byzantskej architektúry a kultúry.

Prešli stáročia, až sa objavil  názov Ukrajina ako vyjadrenie, že je to na okraji veľkej ruskej  ríše.

Nie je čo dodať.

*

Po vzniku samostatnosti pre tridsiatimi rokmi nastal v zemi ošiaľ. Všetkých päť prezidentov vyjadrili neprekonateľnú túžbu stať sa Európanmi. Aby to bolo nad slnko jasné, museli sa oddeliť od Moskvy za každú cenu. Za zradu vlastnej identity. Za vyhlásenie a vyjadrenie nepriateľstva voči Rusom. Vlastnému kmeňu.

Tragédia je v tom, že ich nenávisť, ktorú neustále stupňujú, je neodôvodnená a znásilňovanie histórie  trápne.

 

12/2019

 

 

Karol Marx

14.10.2024

Sedím v bratislavskej knižnici, pred sebou mám hrubú knihu s názvom Kapitál. Moja úloha je vypracovať koncept. Presne neviem ako na to, ale ani môj rýchlo kvasený asistent politickej ekonómie na Fakulte architektúry nebol v tom lepší. Písal sa rok 1954, bol som v prvom ročníku. Od toho okamihu, vlastne mal by som patriť medzi marxistov. Z knihy bol som zmätený. Je [...]

Vyšla mi kniha

24.09.2024

Vyšla mi kniha, kde Ti vyšla, na kopec ? Hovorí mi kamarát. Má pravdu. Musím sa opraviť. Vydavateľ mi vydal knihu. Bol som pre ňu, totiž pre všetky výtlačky. Teraz sú u mňa na podlahe v izbe a neviem čo s nimi. Pri prvej prechádzke lesoparkom, pokúsil som sa knihu ani nie predať, ale darovať dvom známym s ktorými sa stretávam viac ako desať rokov, preto bez [...]

Suchý záchod

22.09.2024

Stretol som priateľa, ktorý sa odsťahoval z mesta na vidiek. Sťažoval sa, že keď sa s manželkou v podvečer prechádzajú v priestoroch novopostavených rodinných domov necítia sa v pohode, lebo ovzduší cítiť odór, jemne povedané smrad od vetraných , prípadne práve čerpaných žúmp. V štvrti chýba verejná kanalizácia. Chýba, lebo je to je to drahá investícia, [...]

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

vojna na Ukrajine, Bachmut, Da Vinci, Dmytro Kocjubaljo

ONLINE: Rýchlo a zbesilo. Ruská raketa Orešnik doletela k Dnipru za 15 minút rýchlosťou 13-tisíc km/h

23.11.2024 07:15, aktualizované: 08:51

Nová ruská raketa, ktorú Rusko použilo pri útoku na Dnipro, mala šesť hlavíc, každá ešte šesť kusov submunície.