Panoptikum
Na žiadosť prezidenta Ukrajiny stretnú sa v decembri v Paríži traja prezidenti a kancelárka, aby posúdili, že na Ukrajine sa od ich posledného stretnutia nič nezmenilo. A podľa mňa ani sa nič nezmení.
Mám návrh na ich zasadací poriadok : Okrúhli stôl za ktorom sedí Merkelová, Makron, Želenský . Pri stene sedí Putin ako pozorovateľ. Hore v lóži sedí americký prezident, mimochodom jedno, ktorý práve teraz úraduje. Drží v ruke šnúrky na popoťahovanie figúr, ktoré sú dole za okrúhlym stolom.
Kto to trochu sleduje, je mu jasné, že o osude Ukrajiny rozhoduje Amerika. Tam sa rozhoduje či sa Ukrajina bude naďalej využívať ako základňa proti Rusku.
Všetky ďalšie udalosti sú iba detaily.
*
Pre našinca je Ukrajina vzdialená, akoby pri severnom póle a naša tlač sa tiež veľmi nepreteká v informovaní. Problém môže nastať, až sa to vymkne z rúk vládcov Ukrajiny a začne binec – v preklade: bi ! nech scípne ! a prenesie sa to aj k nám.
*
Náš Slovanský kmeň, spolu s južnými Slovanmi sa vyvíjal v Rakúsko – Uhorskej ríši tisíc rokov. Patrili sme pod pápežský Rím. To určite ovplyvnilo naše myslenie, našu mentalitu. Východné Slovanské kmene patrili pod pravoslávnu Byzanciu. Boli sme od seba izolovaní. To do určitej mieri platí aj dnes.
Prvé písomné pamiatky sú až od 9. stor. Čo bolo predtým, je nie len pre mňa záhadou.
Na mape z roku 1000 je vyznačená Rímskonemecká ríša (Rím), Byzantská ríša (Konstantinopol) a Kyjevská Rus (Kyjev).
V roku 882 sa na území starej Rusi zjednotili malé štáty vzniknuté okolo miest Novgorod, Kyjev a pod. Vznikali obchodné záujmy s Byzantskou ríšou, až to vyústilo všeobecnou christianizáciou Kyjevského štátu.
V roku 988 v starej Rusi prijali kresťanstvo. Knieža Vladimír Svätý z Kyjeva sa dal pokrstiť . Ďalej sa to vyvíjalo pod vplyvom Byzantskej architektúry a kultúry.
Prešli stáročia, až sa objavil názov Ukrajina ako vyjadrenie, že je to na okraji veľkej ruskej ríše.
Nie je čo dodať.
*
Po vzniku samostatnosti pre tridsiatimi rokmi nastal v zemi ošiaľ. Všetkých päť prezidentov vyjadrili neprekonateľnú túžbu stať sa Európanmi. Aby to bolo nad slnko jasné, museli sa oddeliť od Moskvy za každú cenu. Za zradu vlastnej identity. Za vyhlásenie a vyjadrenie nepriateľstva voči Rusom. Vlastnému kmeňu.
Tragédia je v tom, že ich nenávisť, ktorú neustále stupňujú, je neodôvodnená a znásilňovanie histórie trápne.
12/2019
Celá debata | RSS tejto debaty