Sloboda

Sloboda

 

Populárny český umelec F. R. Ćech  vracajúci sa do politického života, odpovedal na kritické otázky dnešného ťažkého života občanov :

Áno, máte pravdu. Sme len skladom Západu, všetko nám ukradli, ostala nám otrocká práca, ale, nad všetko vyčnieva sloboda.  V minulosti tu bola totalita. Akurát sme mohli do toho Bulharska….

  • Áno maestro. Len do Bulharska, ale piesok a more bolo ako na Riviere. Za prístupnú cenu.
  • Dnes, sa môžete rozhodnúť za Rivierru, Bahami, Hávaj. Máme slobodu. To je pravda.
  • Je taká riekanka : slobodný ako vták. Omyl, ani vták nemôže si lietať ako sa mu zachce.
  • V civilizovanej spoločnosti každý je obmedzovaný. Zákonmi, zvyklosťami, morálkou.
  • V brazílskych pralesoch  je to príroda a zvyky, čo rušia slobodu domorodca
  • Ani v rodinnom živote nemôže byť sloboda.
  • Slobodne môžeme si vydýchnuť, pokiaľ nie je smog.
  • Akú slobodu má vlk, večne sa ženúci za korisťou.
  • Slobodne môže človek rozmýšľať, je to sloboda ducha, ale o takej slobode nie je reč.

 

Sloboda je slovná hračka, dobrá  na diskusiu. Na vyplnenie voľného času.

*

Totalita, obľúbený termín pre tých, ktorí to poznajú iba z reči od iných a význam toho slova pre nich je záhadný. neznámy.  Totalita, obmedzovanie, platila hlavne pre umelcov rôzneho druhu. Obľúbený spevák Matuška ušiel do Ameriky. Podľa neho preto, lebo nemohol si povedať, čo chcel. Aj sa vrátil a zabudol na to čo chcel vlastne  povedať.

Umenie v totalite  bolo udržované kolektívne, aby nekleslo na samé dno, ako je to dnes v slobodnom svete. V svete mamonu.

Umelci, hlavne herci, vychovaní v memorovaní textov, zisťujú náhle, že sú vyvolení  v tom slobodnom svete hrať dôležitú úlohu v politike. A je to úbohé.  Politika je iný kaliber. Tam sa nedá memorovať.

*

Totalita, bolo riadené, plánované hospodárstvo, Dnes je totalita peňazí. Nadvýroba všetkého druhu tovaru. Plytvanie. Do vypuknutia krízy. Prežijeme krízu, trochu vojny a začneme znovu. Človek, to znie hrdo.

Pre zachovanie života na Zemi, nie je už  zaujímavé akým izmom sa riadi spoločnosť. Je tu hrozba zániku. Hašterenie svetových politických strán a lídrov tomu napomáha. Poučenie z posledných dvoch svetových vojen je vymazané. Vyostrovanie situácie na Ukrajine, Kórey, Afganistane, Sýrii, Jemene je na úrovni ľudoopov.

Organizácia spojených národov je neúčinná. Rozhodujú lídri. Svetoví lídri. Dvaja, traja ?

*

Je to smutný  príbeh.

Za Źeleznou oponou, hrubo povedané pod Moskvou, sme sa rozvíjali voľne, samostatne. Vybudovali sme priemysel, školstvo, zdravotníctvo, sídliská s kompletnou vybavenosťou, poľnohospodárstvo. Vyrábali sme všetko čo je potrebné k životu. Produktivita bola nízka, čo je charakteristické pre plánované hospodárstvo, ale kultúra a spoločenský život bol na vysokej úrovni. Bol to plnohodnotný život, bez strach o stratu zamestnania a bez strachu, že vás niekto okradne.

Byt, chata, auto, more, majálesy, spoločné lyžovačky, naši obľúbení herci a speváci,  … nedá sa to všetko vymenovať. Bol to náš reálny život.  Spomienky na tie zašlé  časy sú  bolestivé.

 

A tak sme si zaštrngali kľúčmi, veriac, že nám všetko ostane čo sme si vybudovali vlastnými rukami a pribudne nám vytúžená sloboda. Áno „sloboda „. Už predsa nie sme pod Moskvou.

Ten slobodný  demokratický svet bojoval proti Moskve, lebo bola komunistická. Teraz je kapitalistická. Čo na to dodať? Iba to, že teraz vidíme, čo je  ten oslavovaný Západ. Bez morálky, bez cti. Zapredá všetko, úplne všetko za peniaze.

Smutné na tom je to, že nemáme východisko. Sme malí a bezbranní.

*

 

Takže na záver. Sloboda musí byť, inak sa spoločnosť dusí.

Platíme ale za to daň od prejavov ľudí, ktorí mali pravdepodobne ťažké detstvo. Sú plní zloby, nenávisti, zakomplexovanosti a prejavy slobody sú pre nich ventilom pre ich úbohé duše.

Pre normálnych občanov je slobodný prejav  obrazom našej spoločnosti, ale aj spoločnosti každej doby.

 

 

03/2019

 

 

Karol Marx

14.10.2024

Sedím v bratislavskej knižnici, pred sebou mám hrubú knihu s názvom Kapitál. Moja úloha je vypracovať koncept. Presne neviem ako na to, ale ani môj rýchlo kvasený asistent politickej ekonómie na Fakulte architektúry nebol v tom lepší. Písal sa rok 1954, bol som v prvom ročníku. Od toho okamihu, vlastne mal by som patriť medzi marxistov. Z knihy bol som zmätený. Je [...]

Vyšla mi kniha

24.09.2024

Vyšla mi kniha, kde Ti vyšla, na kopec ? Hovorí mi kamarát. Má pravdu. Musím sa opraviť. Vydavateľ mi vydal knihu. Bol som pre ňu, totiž pre všetky výtlačky. Teraz sú u mňa na podlahe v izbe a neviem čo s nimi. Pri prvej prechádzke lesoparkom, pokúsil som sa knihu ani nie predať, ale darovať dvom známym s ktorými sa stretávam viac ako desať rokov, preto bez [...]

Suchý záchod

22.09.2024

Stretol som priateľa, ktorý sa odsťahoval z mesta na vidiek. Sťažoval sa, že keď sa s manželkou v podvečer prechádzajú v priestoroch novopostavených rodinných domov necítia sa v pohode, lebo ovzduší cítiť odór, jemne povedané smrad od vetraných , prípadne práve čerpaných žúmp. V štvrti chýba verejná kanalizácia. Chýba, lebo je to je to drahá investícia, [...]

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

borrell

Putin či Netanjahu, žiadne výhovorky. Európske vlády musia rešpektovať zatykače ICC, vyhlásil Borrell

23.11.2024 19:09

Štáty, ktoré podpísali Rímsky dohovor, sú povinné rozhodnutie súdu vykonať. Nie je to dobrovoľné, povedal Borrell.

Russia Ukraine War Missiles Explainer

V Moskve sa možno tešia zbytočne, Trump zatiaľ záhadne mlčí. Naozaj zastaví údery s americkými raketami na ruskom území?

23.11.2024 17:30

Ukrajinci sú zvedaví, čo urobí Donald Trump v prípade Bidenovho povolenia vystreľovať americké rakety proti cieľom na ruskom teritóriu.

Pásmo Gazy / Jenin /

Útoky v Gaze zabili izraelskú rukojemníčku, tvrdí Hamas

23.11.2024 16:46, aktualizované: 17:27

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.