Založ si blog

Architektúra

Architektúra

Pre pozorovateľa, laika, architektúra je to, čo vidí na fasáde – priečelí budovy. Vidí tam nejakú staršiu budovu s výzdobou, alebo hladkú fasádu s oknami. Sotva dokáže sa k tomu vyjadriť.

Architektúra je trochu viac ako fasáda. V podstate záleží aj na tom, ako ju budeme definovať. V reálnom živote architektúra je všetko to, čo je postavené okolo nás. Celkom iná otázka je či všetko navrhoval architekt. Žiaľ,  nie. Prečo ? to je už iná otázka, iný problém.

 

Architektúra je tvorba priestoru v ktorom žijeme. Tvorba vnútorného ako aj vonkajšieho priestoru.

Táto tvorba priamo závisí od technickej úrovne staviteľstva.

 

Stáročia bola k dispozícii pre stavbu stien len tehla s vypálenej hliny a na stropy drevo, alebo oceľ. Týmto materiálom bola budova obmedzená v tvorbe vnútorných ako aj výškových rozmerov. Staviteľ vedel ako má stavať, ako vytvoriť fasádu. Mal na to vzor a empirické skúsenosti. V týchto časoch sa nehovorilo o architektúre ani o architektoch. Boli slohy a boli stavitelia.

Začalo to v starom Grécku, dnes hovoríme o antike.  Dali svetu veľké umenie v staviteľstve, sochárstve, vo filozofií. Rimania značne zvýšili úroveň staviteľstva, ale používali stále klasické prvky. Tympanón, rímsa, stĺpy a pod.

Tieto prvky gréckeho staviteľstva sa používali celé stáročia vo všetkých slohoch až po secesiu, kde boli nahradené rastlinnou ozdobou.

Výnimkou je gotika, originálny sloh. Vznikol vo Francúzsku. Autorom je opát a je to sloh na oslavu Boha. Chrámy postavené v gotickom slohu sú najväčším vzopätím ľudského ducha doby. Sú neprekonateľné.

 

V staviteľstve začiatkom dvadsiateho storočia nastal skok v možnosti tvorby budov objavením železobetónu.

Francúzi ( Monier, Hennebique, Freysinet…) dotiahli teóriu železobetónu na exaktnú úroveň.

Vznikla nová možnosť tvorby budov. Betónový skelet.

Voľný pôdorys, priebežné okná, konzoly, tvorba priestoru bez obmedzenia. Začala éra  nového staviteľstva, tzv. moderna. Slohy zanikli.  Súčasne sa začali odborníci deliť na architektov a inžinierov.

 

Posledný sloh v staviteľstve sa u nás menuje secesia (cca 1890 -1915). Pekné budovy na ktorých je čo pozerať.  Sú to budovy s  umeleckým výrazom fasád,  vytvarovanými oknami a  prírodnými prvkami na stene. Škoda, že sa v modernej architektúre upustilo od umeleckého stvárnenia fasád.

Po tomto poslednom slohu  boli fasády už bez výzdoby. Holé steny. Bola to prudká zmena.

Čisté tvary budov s hladkými stenami zaujali mladú generáciu architektov ( Walter Gropius, Le Corbuseur, Mies van der Rohe, Adolf Loos a ďalší ).

Prispela k tomu aj americká pragmatickosť, jednoduchšia a lacnejšia výstavba. Skrátka nastalo nové storočie.

Ozdobovanie fasád zaniklo. Vznikol odpor , ktorý vrcholil knižkou Adolfa Loosa , kde ornament všeobecne, nielen v architektúre,  nazval zločinom. Bola to už od neho zvrátenosť.

 

Tak sa stalo, že nahé fasády postupovali cez celé storočie.

Vie niekto povedať, ako to vplýva na človeka ?  Rásť, žiť,  v prostredí bez dotyku umenia ? Neboli posledné vojny práve preto ?

 

Na naše šťastie, máme ešte historické centrá miest, kde je čo obdivovať.

Je v nich uložený  koncentrát ľudského umu, umenia a práce, ktorý už dnes nikto by nevedel zopakovať. Je tam atmosféra stáročí , ktorá na nás vplýva,  aj keď si to  neuvedomujeme.

Vďaka vám predkovia. Majstri staviteľského umenia.

 

LB  03/2019

Diaľavy

24.05.2019

D i a ľ a v y Keď smútok začne ťa objímať do diaľav sa dívaj prižmúr trochu oči a potom trochu snívaj nájdeš tam všetko čo len chceš a všetko bude naj fantáziou obohatený tvoj vysnívaný viac »

Osobnosti

17.05.2019

Osobnosti. Osobnosť je niekto. Nie je to nula v spoločnosti. Má to v génoch. Je rešpektovaný v kolektíve. A tak ďalej. Po dvore blázinca ťahá muž na povrázku zubnú kefku a prihovára viac »

Oči

17.05.2019

Oči Jedna zo záhad života, z mnohých zázrakov prírody, sú dve prenikavé žiare, osadené do každej ľudskej tváre. Vyjadrujú radosť, žiaľ, útrapu, sú čitateľné i tajomné , povzbudivé viac »

Volkswagen, nové odbory

Odkúpenie alebo nové auto. Súd potešil majiteľov VW s nelegálnym softvérom

24.05.2019 19:31

Nemeckí predajcovia vozidiel koncernu Volkswagen musia vziať späť autá vybavené nelegálnym softvérom alebo dať zákazníkom nové autá.

afganistan, amráda, vojaci, usa, amerika, vojna

Washington vyšle na Blízky východ 1 500 vojakov

24.05.2019 18:54

Spojené štáty chcú vyslaním vojakov reagovať na napätú situáciu vo vzťahoch s Iránom.

francúzsko, lyon, hasič, záchranár, bomba

V Lyone vybuchla nastražená bomba, hlásia zranených

24.05.2019 18:42, aktualizované: 21:05

Denník Le Figaro uvádza najmenej 13 zranených. Podľa prokuratúry išlo zrejme o nastraženú bombu.

polícia, hasiči, nehoda, auto, diaľnica d1

Za fotky nehody na Slovensku pokuta, v Nemecku policajti ukazujú previnilcom obete

24.05.2019 18:14

Slovenská polícia upozorňuje, že za fotenie nehody je pokuta. Upozornila na to po tom, čo vo videu nemecká polícia brala previnilcov k obetiam nehôd.

lalo

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 29737x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu

Kategórie