Zvuk
Tak ako slepému nemožno vysvetliť paletu farieb letnej lúky, tak nemožno opísať hluchému nádheru tónov Deviatej symfónie.
Zvuky sú odjakživa. Vždy je nejaký vibrujúci element, ktorý rozkmitá molekuly vzduchu a vlnenie sa šíri a šíri, až dosiahne kladivko v našom uchu a my na to reagujeme.
Každý zvuk skladá sa z rôznych kmitočtov, ktoré evidujú naše uši. Aj ľudská reč. Preto rozoznávame tichú vravu ako aj vresk, alebo melódie orchestra. Rozdiel je v tom, že ak máme poškodené uši, nepočujeme niektoré vlnenie. Naproti tomu dirigent, preto je dirigentom, že počuje aj chybný poltón v sto člennom orchestri. Aj on, svojou kmitajúcou dirigentskou paličkou vyvoláva vlnenie vzduchu o nízkom kmitočte, ktorý mi nepočujeme, ale slon s obrovskými ušiskami možno áno.
Náš praotec, keď vyšiel z jaskyne počul šum vetra, spev vtáčikov, aj hrozivý tresk hromu. Ďalšie generácie už počúvali aj iné zvuky: melodické aj nemelodické tóny hudby, vresk pojašenej susedy, štekot psa, kvikot prasaťa, bzukot muchy.
Všetka tá zmeska tónov, ktoré my nazývame rámus, rev, kvikot, brechot, spev aj reč, hvizd aj výbuch, šumenie dažďa a hlas hromu, lomoz, má spoločný názov zvuk.
Zvuk môže liečiť, raniť, znervózňovať.
V uzavretých priestoroch ako sú sály pre zábavu a koncerty, musí sa výpočtom a následne obkladom stien riešiť odstránenie pazvuku, ktorý tam vzniká pred obkladom. Ten znemožňuje komunikáciu.
Vo výrobných priestoroch, vznikajúci rámus vo výrobe, škodí človeku. Ak sa to nerieši, môže dôjsť k hluchote.
Nepríjemný zvuk, ktorý nazývame hlukom odoberá človeku energiu, až do tej miery, že môže onemocnieť.
Nepretržitý monotónny zvuk, pôsobí na nervy tak, že sa to nedá vydržať. Je to mučenie.
Šírenie hlučnej nočnej prevádzky voči sídlisku je neprípustné. Riešenie si vyžaduje viac nákladov.
Dovolil som si o tom niečo napísať, pretože ako projektant som to riešil.
Žijeme v mori kmitočtov. Niektoré počujeme, iné nie, ale vždy na nás pôsobia. Ľudské ucho reaguje na kmitočty od 63 po 8000 kmitov za sekundu. Pes počuje aj vyššie tóny. Naša reč je na úrovni 1000 kmitov. Každá hmota má svoj kritický kmitočet. Keď sa pod vibrujúci stroj navrhne betónový základ bez výpočtu, môže skolabovať. Kmitočet stroja sa spočíta s kmitočtom základu, vzniká rezonancia a deštrukcia. Pamätám sa na starý typ nákladného auta, ktorého motor pri štarte začal bláznivo skákať. Utíšil sa až pri vyšších otáčkach. Kmitočet valcov sa sčítal s kritickým kmitočtom hmoty motora.
Každý zvuk sa skladá z viacerých kmitočtov, okrem tónu. To je len jeden konkrétny kmitočet, napríklad ladička. Slúži na vyladenie hudobných nástrojov.
V Bermudskom trojuholníku našli lode bez námorníkov. Moje vysvetlenie : kmitočet lode sa spočítal s kritickým kmitočtom námorníkov a tým vypovedali nervy aj srdce a šup do vody…ale to si iba vymýšľam. Pre pobavenie.
Každá bunka nášho tela má svoj kritický kmitočet, aj rakovinová. Stačí ju rozkmitať na jej kritický kmitočet a ona exploduje. A hynie. Možno. Fantázia nemá koniec.
Celá debata | RSS tejto debaty