30
S nadšením sme prijali svetový systém permanentných vojen, zvrátenej demokracie, duchovnej prázdnoty, plytvania, a to len pre dosahovanie maximálnych ziskov malej skupiny ľudí.
Ak sa to nezmení, Zem to nevydrží, systém skolabuje.
Akékoľvek debaty na túto tému, sú iba mlátenie prázdnej slamy. Bodka.
Ostatné úvahy sú len na úrovni :
Keby nebolo keby, boli by sme v nebi .
Je to pre dnešnú generáciu, ktorá sa na to už nepamätá. Možno by ju to mohlo zaujímať.
Dnešní zamatoví rečníci by si ani nepípli, keby nebolo Gorbačova.
Bola raz svetová mocnosť, impérium, na čele ktorej on stál . V osemdesiatych rokoch minulého storočia impérium začalo mať problémy. Regále boli prázdne. Plánované hospodárstvo, ale aj prežitý ztuhnutý politický systém zlyhali. Gorbačov sa to snažil napraviť. Vyhlásil prestavbu a slobodu prejavu. ( perestrojka a glasnosť). Mal obrovský úspech. Svetový úspech, hlavne u Američanov.
Sníval o európskom Dome, svetovom mieri a pod. Z Gorbačova sa stal Gorbi a z impéria zla, podľa Reagana, stala sa impéria menej zlá. Dočasne.
Gorbi naletel na sladké reči Američanov. Pekne sa to vyvíjalo podľa ich želania. Neskôr sa o tom jasne vyjadril Clinton : My vám dovolíme len… čo nám bude vyhovovať.
Gorbi zlyhal. Ukázalo sa, že nie je štátnikom. Zavinil štátu väčšie škody, ako spôsobila druhá svetová vojna. Rovnakým podielom sa o to pričinil Jeľcin. Rozbili štátne a politické vedenie. Vznikol chaos. Ľudia umierali hladom.
Dnes to impérium naberá silu a dôstojnosť vďaka Putinovi.
Nás sa imperiálne mocnosti ako je Rusko a Amerika nebudú pýtať na naše názory, iba ak so slušnosti. Sme vo svetovej politike bezvýznamní a podľa toho by sme sa mali chovať. Neutrálne.
011/2019
Celá debata | RSS tejto debaty