Založ si blog

Fantázia

Fantázia

Ešte žije generácia pamätajúca sa na prosperujúce hospodárstvo a usporiadanú humánnu spoločnosť. Ešte sú svedkovia. Dlho to nebude trvať. Nová generácia už nepochopí ani neuverí, že niečo také mohlo existovať. Že existovala  v živote občana istota.

Pred dvadsiatimi rokmi tak to bolo. Potom zasiahla piata kolóna so štrngajúcimi kľúčmi. To sme boli my, plný viery v pečené holuby.

Pretrhali sa všetky zväzy, prestali fungovať zákony, predpisy, nastal obrovský chaos a strach o osobnú budúcnosť. Ostali ruiny. Mútna voda a hmla. Tak sa dobre loví a kradne. Prosťáčkovia sa vyžívali v boji proti komunistom. A chaos pokračoval.

 

Občan Západu sa čudoval našej hlúposti. Kapitál Západu sa nečudoval. Tešil sa. Nastala lúpež storočia. Všetko čo stálo za to, dostalo sa do rúk Západu. Všetko. Masa peňazí z toho majetku plynie tam. A my máme ťažkosti s dostavaním autostrád a keby len s tým.

Spoločenský život zanikol. Chaos v mnohých odvetviach pokračuje. Strach o budúcnosť tiež.

To sa udialo rovnako vo všetkých bývalých socialistických štátoch.

 

Na východ od raja sú vykradnuté štáty.

S nášho bývalého majetku, rodinného striebra s pokorou odvádzame zisky na Západ. Za túto našu  poslušnosť dostávame omrvinky z rôznych fondov.

Rozdiel v životnej úrovni ani po dvadsiatich rokoch  sa nevyrovnáva a takto aj ostane. Sme tá chudobnejšia časť Európy, tá vykradnutá.

 

Šéfovia bývalých socialistických štátov  mali by sa k tomu spoločne postaviť. Ako  zväzok prútov.

A nielen to. Mala by sa vytvoriť vedecká komisia, ktorá by zhodnotila dva systémy. Plánovité hospodárstvo a chaotické hospodárstvo dnešného sveta. Prehodnotiť a dať odporúčania vládam bývalých socialistických štátov, ktoré ešte pamätajú.

 

To je však fantázia, ako som upozornil v nadpise.

09/2019

 

 

Vypime si.

20.07.2020

Vypime si Vypime si ! Na zdravie ! Ozýva sa bujarý hlas pijana. Alkohol je nepriateľom ľudstva, zničme ho, a šup do seba poldecák. A za chvíľu ďalší. Alkohol, pálenka, pálenôčka má zázračný účinok. Poldecko, potom druhé a starosti sú fuč. Zažil som to. Počas vysokoškolských prázdnin som brigádoval na stavbe sídliska. Boli to roky [...]

Odviate vetrom

01.07.2020

Odviate vetrom, ale ostali dve strany. Jedným dychom prečítal som bachant od Margarety Mitchellovej „Odviate vetrom“ o zmýšľaní Južanov počas občianskej vojny a hneď som sa stal „odborníkom“ na pomery v tejto krajine. Už mi je jasné, prečo sú tam len dve politické strany: demokrati, potomkovia plantážnikov, ľudia „ slušní „ ako ich definuje [...]

Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny

17.06.2020

75 Okrúhle výročie Druhej svetovej vojny príležitosť na spomienky. Patria k nim aj zaujímavé listy vojakov wermachtu z bojov po vpáde do Ruska. Prípad prvý. Už po troch mesiacoch začiatku vojny, píše vojak manželke : Vojnu sme prehrali. Nepíše prečo, ale možno, keď videl tie šíravy, kde sto kilometrov je čoby kameňom dohodil a uvedomil si, že keď [...]

bratislava povodeň riziko shmu

V Bratislave sa môže vyskytnúť povodeň, varuje SHMÚ

05.08.2020 14:15

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa.

Monika Jankovská

Jankovská ostáva za mrežami, Cvikovej súd vyhovel

05.08.2020 14:05, aktualizované: 16:05

Bývalá štátna tajomníčka je obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku.

Súd Pojednávanie Kuciak Vražda kočner para

Mohli ovplyvniť odloženie rozsudku o Kuciakovej vražde záverečné reči?

05.08.2020 13:00, aktualizované: 15:55

Argumenty všetkých strán v procese a celý prípad si zaslúžia dlhšiu poradu, domnieva sa Kočnerov advokát Para.

požiar

Na juhu Francúzska evakuovali v dôsledku požiarov približne 2 700 ľudí

05.08.2020 12:08

Požiare vypukli v utorok večer pri meste Martigues.