Založ si blog

Fantázia

Fantázia

Ešte žije generácia pamätajúca sa na prosperujúce hospodárstvo a usporiadanú humánnu spoločnosť. Ešte sú svedkovia. Dlho to nebude trvať. Nová generácia už nepochopí ani neuverí, že niečo také mohlo existovať. Že existovala  v živote občana istota.

Pred dvadsiatimi rokmi tak to bolo. Potom zasiahla piata kolóna so štrngajúcimi kľúčmi. To sme boli my, plný viery v pečené holuby.

Pretrhali sa všetky zväzy, prestali fungovať zákony, predpisy, nastal obrovský chaos a strach o osobnú budúcnosť. Ostali ruiny. Mútna voda a hmla. Tak sa dobre loví a kradne. Prosťáčkovia sa vyžívali v boji proti komunistom. A chaos pokračoval.

 

Občan Západu sa čudoval našej hlúposti. Kapitál Západu sa nečudoval. Tešil sa. Nastala lúpež storočia. Všetko čo stálo za to, dostalo sa do rúk Západu. Všetko. Masa peňazí z toho majetku plynie tam. A my máme ťažkosti s dostavaním autostrád a keby len s tým.

Spoločenský život zanikol. Chaos v mnohých odvetviach pokračuje. Strach o budúcnosť tiež.

To sa udialo rovnako vo všetkých bývalých socialistických štátoch.

 

Na východ od raja sú vykradnuté štáty.

S nášho bývalého majetku, rodinného striebra s pokorou odvádzame zisky na Západ. Za túto našu  poslušnosť dostávame omrvinky z rôznych fondov.

Rozdiel v životnej úrovni ani po dvadsiatich rokoch  sa nevyrovnáva a takto aj ostane. Sme tá chudobnejšia časť Európy, tá vykradnutá.

 

Šéfovia bývalých socialistických štátov  mali by sa k tomu spoločne postaviť. Ako  zväzok prútov.

A nielen to. Mala by sa vytvoriť vedecká komisia, ktorá by zhodnotila dva systémy. Plánovité hospodárstvo a chaotické hospodárstvo dnešného sveta. Prehodnotiť a dať odporúčania vládam bývalých socialistických štátov, ktoré ešte pamätajú.

 

To je však fantázia, ako som upozornil v nadpise.

09/2019

 

 

Uzol

15.01.2021

Uzol Poznáme legendu o veľkom vojvodcovi a uzle. Bol to mladý dvadsaťročný Alexander Veľký Macedónsky. Netrápil sa s rozuzľovaním. Rozťal ho. Vyriešil neriešiteľný problém. Darilo sa to aj iným vojvodcom ? Z rakúskeho fajtra stal sa veľký vojvodca. Za frenetického podporovania nemecky hovoriaceho obyvateľstva, ale aj armády, hladko dobil Európu. [...]

Slnovrat

30.12.2020

Slnovrat Sledujem kalendár. Na jeho konci sú sviatky, ktoré označujeme ako veselé. Komu ako. Tradícia s Ježiškom a darčekmi. Podľa kalendára jeden rok končí s veselými Vianocami a Silvestrom. Druhý začína, ale akosi bez veselosti. Stačí nám, aby bol šťastný. Komu ako. Pri tom listovaní v kalendári nám uniká fakt, že sa to deje od nepamäti aj bez [...]

Osud

13.12.2020

Osud Zaujímavé slovo. Už pri kolíske naším osudom manipulujú sudičky. Je to jeho osud, hovoríme. Inak povedané, môžeš sa snažiť akokoľvek, do vienka si dostal svoj originálny osud. S tým nepohneš. Máme osudové stretnutia. Ovplyvňujú náš život. Poznať tak svoj osud, to by bolo. Nevyznieva to optimisticky, ale čo s tým urobíš. Musíme svoj osud znášať. Osud [...]

irán rakety

Irán otestoval balistické rakety

16.01.2021 21:35

Rakety vystrelili z centrálnej časti Iránu na ciele nachádzajúce sa na severe Indického oceánu.

Koronavírus

V talianskom domove dôchodcov zomrelo päť ľudí. Zrejme sa otrávili plynom

16.01.2021 16:06

Obyvateľov domova a pracovníkov našiel v meste Lanuvio v bezvedomí ich kolega.

cigániková raši koláž

Vláda aj koalícia podľa Cigánikovej funguje, Raši hovorí o predčasných voľbách

16.01.2021 13:50

Jana Bittó Cigániková (SaS) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedla, že strana SaS nie je tá, ktorá hneď uteká z bojiska.

SR Bratislava politika vláda 67. schôdza BAX

Vláda ignoruje dobré správy. Aby Matovič pretlačil testovanie?

16.01.2021 13:00

Iniciatíva Dáta bez pátosu sa pozrela na vývoj koronavírusovej pandémie a zistila, že máme dobré správy.