Založ si blog

1968

1968

 

Prešlo viac ako 50 rokov a ešte stále mnohým straší v hlave socializmus, ktorý len tak irnixdírnix premenovali na komunizmus. Tomu sa  hovorí myslenie na úrovni poľnej myši.

Dokonca americký prezident  sa najnovšie vyjadril, že nechce u nich socializmus v súvislosti so ženami v kongrese.  To je naozaj prekvapenie. Kto by čakal v najbohatšej krajine snahu o socializmus, už aj preto, lebo nevedia o čom je reč. Keď sa u nich, u obyčajného občana vysloví slovo komunizmus , tak sú ochotní vystrieľať celý Vietnam a pod. atď.

Myslím, že sa tomu hovorí vymývanie mozgov. Dokonalé vymývanie. O to sa vždy postará kapitál.

*

Po vojne u nás prebiehala kolektivizácia s ohromným odporom vidieka, ale aj určitej vrstvy ľudí, ktorý s tým nemali nič spoločné.

Hlavnou myšlienkou nebolo zobrať roľníkom často iba úzke roličky, ale zväčšenie výnosov. Zcelovanie pozemkov a spoločné hospodárenie to nakoniec potvrdilo a vidiek kvitol. Prestala drina a družstevníci si robili rekreačné zájazdy.

Dnes za kapitalizmu, za neotrasiteľného kapitalizmu,  poľnohospodári vysýpali pred parlament hnoj. Asi nie pre zábavu, ale zo zúfalstva.

*

Môj kamarát od maturity, keď si vypil tak zafňukal, ako to bolo hrozné,  keď jeho otcovi po vojne všetko zobrali, samozrejme tí komunisti. Keď mal osemdesiat, tak sa dostal za zásluhy v športe ako tréner,  do siene slávy. Otec kapitalista a syn odmenený komunistami.

Asi tu niečo nie je v poriadku, niekomu to určite  nehraje.

*

V šesťdesiatom ôsmom mal som tridsať štyri, dve malé deti a byt zadarmo od komunistov. A nie len ja. Práca ma bavila. Bol som ako projektant plne vyťažený. O politiku som sa zaujímal len cez noviny, ktoré v tomto období boli vzrušujúce. Plné novostí. Aké novosti, na to si nespomínam. Myslím, že hlavným motívom bola sloboda slova a že budeme mať socializmus s ľudskou tvárou a samozrejme tak nejako sa dostaneme bližšie  k Západu. Aspoň si to tak teraz myslím.

Budeme konečne slobodní a bude nám hej. To sme si všetci mysleli, my obyčajní občania.

 

Komunistická strana mala vtedy ohromnú popularitu.

 

Dnes je mi jasné, že sme boli naivní na čele s Ústredným  výborom Strany v Prahe.  Nemožno budovať spoločnosť pod heslom : ani ryba ani rak. Chceli sme, vlastne čo sme chceli ? Otvorené hranice, žiť ako na západe, ale mať  socializmus ?

Vtedajšie socialistické štáty to zhodnotili tak, že poslali k nám svoje armády.

Možno ak by usúdili, že vývoj v Československu treba podporiť, tak by prehovorili Brežneva. Ale to už je len konšpirácia.

A tak sa stalo, že som sa rozprával s vojačikom, ktorý mal natiahnutú uniformu na montérkach, hovoril, že je traktorista a nevie prečo ho povolali.

 

Kto nežil za socializmu, mal by mlčať. Žili sme pokojne v družnom kolektíve, bezpečne po nočných potulkách, bez drog. Mal som auto, chatu a každý rok sme boli pri mori. Ako každý iní. Bol to šťastný život. Pravda je, že sme nemali tridsať druhov vysávačov a keď vyhorela fabrika na papier, tak nebol toaletný papier. Dnes máme banány, chvála kapitalizmu.

07/2019

Tovariši

16.08.2019

Tovariši Boli časy dávne, možno aj slávne Prešli stáročia, kedy u nás fungovali cechy. Keďže poriadok musí byť, tak každý cech mal svoje pravidla. Kováčsky mal tieto : Majstra viac »

Šibnutí

01.08.2019

Šibnutí, medzi nami. Hovorí sa, že každý je šibnutí, ide o to, ktorým smerom. Sú to konšpirátori. Neúnavne presvedčujú každého o svojich polopravdách. Každému musí byť jasné, že viac »

28.07.2019

Mani, mani, mani III Keď v devätnástom storočí remeselníci nestačili zásobovať zvýšený dopyt, chytili sa toho podnikavci s jasným cieľom : na tom by sa dalo niečo trhnúť. A vzniklo tržné viac »

váh, kanál, vypúšťanie

Pri vypúšťaní kanála Váhu objavili tretie auto. Tentokrát v ňom bolo telo

25.08.2019 15:29

Hladina rieky ešte neklesla úplne a už teraz objavili tri utopené vozidlá.

STK, kontrola

Kamery na STK považuje SaS za zásah do podnikateľských a osobných slobôd

25.08.2019 13:19

Povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu STK a na pracoviskách emisnej kontroly by sa malo podľa liberálov zo zákona odstrániť.

zasyp bane

Koniec baníctva na hornej Nitre sa blíži. Vieme, čo sa sa zrejme stane s baňami

25.08.2019 12:00

Pozrite si vo videu ako sa zasypávajú bane v Česku. Podobný osud postihne zrejme aj baníctvo na Slovensku.

G7, Trump, Merkelová, Trudeau

Lídri G7 sú proti návratu Ruska do skupiny, tvrdí nemenovaný diplomatický zdroj

25.08.2019 11:47, aktualizované: 15:10

Americký prezident Trump uviedol, že je "možné", že budúci rok, keď budú summit G7 hostiť USA, prizve Rusko.

lalo

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 58510x
Priemerná čítanosť článkov: 959x

Autor blogu

Kategórie