Založ si blog

1968

1968

 

Prešlo viac ako 50 rokov a ešte stále mnohým straší v hlave socializmus, ktorý len tak irnixdírnix premenovali na komunizmus. Tomu sa  hovorí myslenie na úrovni poľnej myši.

Dokonca americký prezident  sa najnovšie vyjadril, že nechce u nich socializmus v súvislosti so ženami v kongrese.  To je naozaj prekvapenie. Kto by čakal v najbohatšej krajine snahu o socializmus, už aj preto, lebo nevedia o čom je reč. Keď sa u nich, u obyčajného občana vysloví slovo komunizmus , tak sú ochotní vystrieľať celý Vietnam a pod. atď.

Myslím, že sa tomu hovorí vymývanie mozgov. Dokonalé vymývanie. O to sa vždy postará kapitál.

*

Po vojne u nás prebiehala kolektivizácia s ohromným odporom vidieka, ale aj určitej vrstvy ľudí, ktorý s tým nemali nič spoločné.

Hlavnou myšlienkou nebolo zobrať roľníkom často iba úzke roličky, ale zväčšenie výnosov. Zcelovanie pozemkov a spoločné hospodárenie to nakoniec potvrdilo a vidiek kvitol. Prestala drina a družstevníci si robili rekreačné zájazdy.

Dnes za kapitalizmu, za neotrasiteľného kapitalizmu,  poľnohospodári vysýpali pred parlament hnoj. Asi nie pre zábavu, ale zo zúfalstva.

*

Môj kamarát od maturity, keď si vypil tak zafňukal, ako to bolo hrozné,  keď jeho otcovi po vojne všetko zobrali, samozrejme tí komunisti. Keď mal osemdesiat, tak sa dostal za zásluhy v športe ako tréner,  do siene slávy. Otec kapitalista a syn odmenený komunistami.

Asi tu niečo nie je v poriadku, niekomu to určite  nehraje.

*

V šesťdesiatom ôsmom mal som tridsať štyri, dve malé deti a byt zadarmo od komunistov. A nie len ja. Práca ma bavila. Bol som ako projektant plne vyťažený. O politiku som sa zaujímal len cez noviny, ktoré v tomto období boli vzrušujúce. Plné novostí. Aké novosti, na to si nespomínam. Myslím, že hlavným motívom bola sloboda slova a že budeme mať socializmus s ľudskou tvárou a samozrejme tak nejako sa dostaneme bližšie  k Západu. Aspoň si to tak teraz myslím.

Budeme konečne slobodní a bude nám hej. To sme si všetci mysleli, my obyčajní občania.

 

Komunistická strana mala vtedy ohromnú popularitu.

 

Dnes je mi jasné, že sme boli naivní na čele s Ústredným  výborom Strany v Prahe.  Nemožno budovať spoločnosť pod heslom : ani ryba ani rak. Chceli sme, vlastne čo sme chceli ? Otvorené hranice, žiť ako na západe, ale mať  socializmus ?

Vtedajšie socialistické štáty to zhodnotili tak, že poslali k nám svoje armády.

Možno ak by usúdili, že vývoj v Československu treba podporiť, tak by prehovorili Brežneva. Ale to už je len konšpirácia.

A tak sa stalo, že som sa rozprával s vojačikom, ktorý mal natiahnutú uniformu na montérkach, hovoril, že je traktorista a nevie prečo ho povolali.

 

Kto nežil za socializmu, mal by mlčať. Žili sme pokojne v družnom kolektíve, bezpečne po nočných potulkách, bez drog. Mal som auto, chatu a každý rok sme boli pri mori. Ako každý iní. Bol to šťastný život. Pravda je, že sme nemali tridsať druhov vysávačov a keď vyhorela fabrika na papier, tak nebol toaletný papier. Dnes máme banány, chvála kapitalizmu.

07/2019

Populácia

19.01.2020

Populácia Ako súvisí počet detí so životnou úrovňou ? Za čias mojich starých rodičov, do začiatku prvej svetovej vojny, za čias Rakúsko – uhorskej monarchie, bolo akosi normálne mať viac »

Irán či Perzia

06.01.2020

Irán či Perzia Môžeme to nazývať ako chceme Blízky východ či Stredný východ, je to pre nás časť sveta, kde vznikala prvá civilizácia ľudstva siahajúca niekoľko tisíc rokov pred nami. viac »

Čaro zimy

18.12.2019

Čaro zimy Boli u nás časy dávne občas chmúrne občas slávne kedy vládli krásne zvyky i ľudové pranostiky. Ako prvý Martin na bielom koni prichádza začiatok snežnej krásy hlása. Katarína viac »

Graf, ekonomika

Slovenský rast bude pod 2 %, odhaduje rozpočtová rada

23.01.2020 13:06

Spomaľovanie hospodárstva sa zatiaľ neprejavuje na trhu práce a nezamestnanosť sa naďalej drží na historických minimách.

vlaky, železnice, cestujúci

Štátne vlaky prepravili 77 miliónov cestujúcich

23.01.2020 13:01

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) prepravila v roku 2019 celkovo 77,36 milióna cestujúcich.

poľovník, puška, poľovačka, príroda, zver

Polícia obvinila mužov, ktorí neoprávnene používali podomácky vyrobené zbrane

23.01.2020 12:36

Muži sú podozriví z trestného činu pytliactva.

súd Pezinok Kuciak  pojednávanie spis

Slovensko opäť kleslo v rebríčku vnímania korupcie

23.01.2020 12:11

Ukazuje to svetový rebríček vnímania korupcie od Transparency International, v ktorom sa SR v roku 2019 umiestnila na 59. mieste.