Komunizmus či socializmus

10. februára 2019, lalo, Nezaradené

Komunizmus či socializmus

 

Tieto termíny sú dnes frekventované  v negatívnom význame.

Žiadny komunizmus u nás, ani inde nebol. Existovali dva rozdielne systémy riadenia spoločnosti.

*

To prvé funguje na základe bezpodmienečného  zisku. Homo sapiens chce byť bohatý. Musí vyrábať a predávať. A znovu vyrábať a predávať. Vyrábať to isté, ale s iným názvom. Inovované.

Iný homo sapiens chce mať zase všetko, hoci aj dva krát. Kupuje, vyhadzuje, kupuje, vyhadzuje. To je všetko. Dokonca sa hlása : potrebujeme zvýšiť spotrebu, aby sme mali vyššie HDP. Absurd.

To by nemuselo byť tak  zlé, keby sa nejednalo o nekontrolovateľné vyčerpávanie zdrojov Zeme. Zastaviť sa to nedá. Zisk to nedovolí.

*

To druhé hospodárstvo je riadené rozumom a skúsenosťami. Nedovolí ničiť prírodné zdroje budúcich generácii. Z ekonomického hľadiska je menej produktívne. Prerozdeľuje zisk v prospech spoločnosti.

Život ukázal, že tieto dve sústavy nemôžu existovať vedľa seba. Hlavný rozpor je v ponímaní súkromného vlastníctva a bohatstva malej vrstvy ľudí ovládajúcej tento svet.

Všetko ostatné, súvisiace so životom občana tejto Zeme je bezvýznamné, banálne.

 

*

Spoločnosť je riadená organizačnou štruktúrou podľa pyramídy. Zhora je daný impulz a cez jednotlivé podlažia pyramídy je plnený.

 

V socialistickej spoločnosti v povojnovom období táto organizačná štruktúra bola výkonná. Bol vybudovaný priemysel, sídliská, školstvo, zdravotníctvo, kultúra atď. Ľudia, občania chápali, že je to o existencii.

V tomto momente treba zdôrazniť, že pyramída fungovala na základe moci. Príkazy sa museli plniť.  Nie všetky boli rozumné a užitočné. Málo bolo takých, ktorí sa postavili proti. Ak sa postavili proti moci, boli odstavení.

 

Tak vznikol strach.

 

Zamlčovanie skutočnosti, udavačstvo,  boj o existenciu,

na všetkých podlažiach Pyramídy.

Oficiálne vyhlásenia v tlači boli ignorované. V krčme boli pravdivejšie.

 

Doposiaľ funkčné zložky boli paralyzované.

Začal sa rozklad spoločnosti nazývanej socializmus.

Spoločnosti, ktorá po úprave z doterajších skúsenosti ,

má jediná perspektívu  zachovania života na zemi.

*

 

 

LB  02/2019