Založ si blog

Viera

Viera.

Definícia:

Viera je základom toho,

v čo dúfame.

 

Keď pračlovek videl blesky, horiaci strom, ohromujúci tresk, keď videl slnko vychádzať a zapadať, čarovnú dúhu, mesiac na nebi, na nočnej oblohe zavesené svetielka, musel mať strach a velikánsku úctu pred neznámom.

Po miliónoch rokov vývoja museli sa mu  gény trochu popresúvať, až z toho vznikol u neho pocit viery v nadprirodzené sily. Vznikol človek homo sapiens pius. A s týmto človekom neradno sa rozprávať o neviere.

A čas pokročil. Sediac okolo ohňa piusi zistili, že jeden z nich je múdrejší a ten múdrejší zase vedel, že môže z toho niečo vyťažiť a vznikol šaman. A zo šamana vznikol kňaz a zo sediacich piusov okolo ohňa vznikol spolok zvaný cirkev. A potom kostolíky, kostoly a chrámy.

Cirkev rástla, rozrastala sa, bohatla. Piusi, čiže veriaci sa utužovali vo viere  a aby vykázali nejakú záslužnú činnosť občas niekoho upálili, umučili a podobne. Neskôr sa zistilo, že jedna cirkev nestačí. Možno kvôli rozdávaniu funkcií. Možno preto, že niektorí si zmysleli, že sú lepšími veriacimi. Že sú tí praví. A začali náboženské vojny. Tridsať ročná a ďalšia mnohoročná . Trvajú dodnes.  Viera, že som v práve, to je základ , prapodstata, dôvod pre vzájomné zabíjanie.

Viera má aj dobré stránky. Človek sa nemusí sužovať neužitočným rozmýšľaním. Strata času. Všetko je tam jasné, nalinkované. Vo vyšperkovanom prostredí kostola si veriaci zaspieva, vyžaluje sa, oddýchne si duševne i telesne. A dokonca za malí poplatok môže sa zbaviť hriechov. Aj nemalých.

Dnes  vieme  hodne viacej o svete,  ako za jaskynného človeka, ale viera je v génoch. Tá nepustí. A je to tak dobre. Aspoň časť spoločnosti udržuje  na uzde.

Existuje aj iná časť spoločnosti, tiež je veriaca. Verí, že je niečo ako charakter a česť.  Nemusia chodiť na spoveď. Tieto dve spoločnosti  žijú si vedľa seba. Nezavadzajú si.

*

Na otázku ako sa máš, kamarát odpovedal: Ako každý jednotlivec. Ďalej to vychádza, že  viacej jednotlivcov tvorí rodinu, viacej rodín spoločnosť. A tá spoločnosť  má, alebo nemá mravné  zásady. Bez ohľadu, aký náboženský kult vyznáva. Podstatné je, aký morálny základ má jednotlivec.

Človek sa narodí  s neprebudenými vlastnosťami, ktoré zdedil. Dobrými, alebo zlými. Tie sa potom  rozvíjajú, alebo neutralizujú. Podľa toho v akej spoločnosti sa jednotlivec nachádza. Nie je dôležité aké náboženstvo vyznáva. Dôležitý je ľudský prístup k rodine, susedom, národom, rasám. Skrátka ku každému jednotlivcovi.

 

2015-19

 

 

 

 

 

 

Moje svedomie

19.04.2024

Píšem k vôli svojmu svedomiu. Ako bloger nemal by som mlčať. Viem, že môj hlas nič neznamená, nič nezmení. Udalosti na Ukrajine sledujem od prvopočiatku, preto môj postoj je jednoznačný. Ruská federácia vedie spravodlivú vojnu. Putin je povinný ju vyhrať. Bodka.

Jar

22.03.2024

Zasnežená príroda mení svoj šat zeleň sa hlási, jaro má chvat. Naša príroda úchvatná na pohľad štyrikrát do roka mení svoj vzhľad. Šťastie žiť v tak pestrej krajine, kde menlivá príroda fantáziu rozvinie. Štyri ročné obdobia, štyri rôzne obrazy, čo maliar príroda maľuje od krásy. Jarom to začína, prebúdza sa príroda všetko je v pohybe, to nie je náhoda. [...]

O architektúre

22.03.2024

Pre pozorovateľa, laika, architektúra je to, čo vidí na fasáde – priečelí budovy. Vidí tam nejakú staršiu budovu s výzdobou, alebo hladkú fasádu s oknami. Sotva dokáže sa k tomu vyjadriť. Architektúra je trochu viac ako fasáda. V podstate záleží aj na tom, ako ju budeme definovať. V reálnom živote architektúra je všetko to, čo je postavené okolo nás. Celkom [...]

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.